Blog.

WRÓĆ

Pielęgnacja skóry jesienią

22 | 09 | 2021

Pielęgnacja skóry jesienią

22 | 09 | 2021

Latem pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego, wysokich temperatur oraz kąpieli w słonej wodzie dochodzi do odwodnienia skóry, powstawania przebarwień oraz niedoskonałości. Skóra jest szorstka, a zmarszczki bardziej widoczne. Dlatego wraz z nadejściem jesieni, warto pomyśleć o regeneracji oraz prawidłowym nawilżeniu, dzięki czemu odzyska ona GŁADKOŚĆ, ŚWIEŻOŚĆ i BLASK.

Od czego zacząć?

ETAP PIERWSZY – ZŁUSZCZANIE

PEELINGI ENZYMATYCZNE

Jako dermatolog właśnie ten rodzaj złuszczania polecam wszystkim moim Pacjentom. Peelingi enzymatyczne są bezpieczne dla każdego rodzaju cery – nie podrażniają skóry wrażliwej i naczyniowej, nie powodują zaostrzenia zmian w przebiegu trądziku (zarówno młodzieńczego, jak i różowatego). Są bardzo delikatne, a przy tym skutecznie usuwają martwy naskórek. Dodatkowym ich atutem, dzięki właściwościom zawartych w nich kwasów, jest rozjaśnienie skóry oraz minimalizowanie widoczności porów!

Ważna informacja: kosmetyki keratolityczne należy stosować 1-2 razy w tygodniu, aby nie uszkodzić bariery naskórkowej! 

ETAP DRUGI – DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE

WITAMINA C

Witamina C (kwas askorbinowy) jest „ zmiataczem wolnych rodników”, które poprzez działanie uszkadzające na składniki budulcowe komórek skóry, w tym elastynę i kolagen, przyczyniają się do procesu jej starzenia. Dodatkowo kwas askorbinowy uczestniczy w biosyntezie kolagenu oraz procesie gojenia ran. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany w kosmetykach przeciwzmarszkowych, stymulujących syntezę kolagenu.

Ciekawostka: Akroleina – zawarta w dymie tytoniowym obniża poziom witaminy C, przyczyniając się tym samym do starzenia skóry!

ETAP TRZECI – REGENERACJA

WITAMINA A (RETINOL)

W kosmetykach występuje w postaci palmitynianu i octanu retinolu – to eliksir młodości i gładkiej skóry – odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie oraz regenerację. Reguluje proces rogowacenia naskórka oraz uszczelnia barierę ochronną skóry. Ujednolica koloryt, redukując przebarwienia.

Ze względu na drażniące działanie retinolu, zwłaszcza po narażeniu na promieniowanie słoneczne, zaleca się ograniczenie jego stosowania do sezonu jesienno-zimowego. W początkowym okresie aplikacji powszechna jest także „reakcja retinoidowa” objawiająca się podrażnieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem skóry, która może ulec znacznemu przesuszeniu i łuszczyć się. Dlatego bardzo ważne jest, aby rozpocząć stosowanie retinolu od niewielkiej częstotliwości 2-3 x w tyg.

ETAP CZWARTY – NAWILŻENIE

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy dzięki swoim unikalnym właściwościom wiązania wody, przyczynia się do lepszego nawilżenia skóry oraz chroni ją przed uszkadzającymi czynnikami zewnętrznymi, które przyczyniają się do tworzenia zmarszczek. Dodatkowo HA odgrywa kluczową rolę w procesach gojenia ran oraz naprawy tkanek, dlatego jest pożądanym składnikiem kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Niestety naturalna produkcja kwasu hialuronowego zmniejsza się wraz z wiekiem do ok. 50% w 40-45 roku życia! Dlatego jego suplementacja jest KONIECZNA. Ze względu na budowę wielkocząsteczkową przenikalność kwasu hialuronowego przez skórę jest ograniczona, stąd dużą popularnością cieszą się kosmetyki zawierające niskocząsteczkowy HA oraz zabiegi mezoterapii, polegające na bezpośrednim dostarczeniu produktu w głębsze warstwy skóry.

Literatura:

  1. Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, et all., Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol. 2019 Feb;180(2):289-296. doi: 10.1111/bjd.16918. Epub 2018 Sep 21. PMID: 29947134.
  2. Molski Marcin, Chemia piękna, PWN Warszawa 2021.